Термопластичний поліуретан (TPU) – досить популярний в побуті вид пластику, який знайшов своє застосування і у світі 3D друку. Це дуже гнучкий і міцний полімер, завдяки чому цей матеріал використовується у багатьох сферах: виробництво іграшок, сувенірів, елементів декору, чохлів для мобільних телефонів, елементів одягу, різних насадок, ущільнювачів, автомобільних деталей і багато чого іншого.
Деталі, надруковані на 3d-принтері з ТПУ, гнучкі як гума, навдивовижу зносостійкі та стійкі до стирання.
Також даний філамент практично не схильний до усадки при охолодженні та володіє феноменальною міжшаровою адгезією: розірвати виріб уздовж шарів буде так само складно, як і впоперек.
Але є у цього матеріалу і мінус: складність друку. З-за великої гнучкості, TPU буде намагатися витекти з усіх отворів екструдера, тому вимагає філігранних індивідуальних налаштувань друку. Також з-за своєї міцності й зносостійкості, матеріал складно піддається постобробці.
Характеристика пластику TPU
Завдяки своїм винятковим характеристикам ТПУ став дуже цікавим та практичним матеріалом для 3д друку, але при цьому досить непростим в роботі. Однак переваги у цього филамента все ж значніше, тому він коштує витрачених сил.
Переваги TPU пластику
- Приголомшлива гнучкість.
- Висока міцність.
- Виняткова зносостійкість.
- Не виділяє неприємних запахів при друку.
- Відмінна стійкість до стирання.
- Прекрасна адгезія між шарами.
- Не схильний до усадки при охолодженні.
Особливості TPU пластику
- Прагнення матеріалу до «втечі» й схильність випливати з усіх щілин екструдера.
- Вимагає дуже тонкі налаштування друку і постійний контроль.
- Ускладнений друк на екструдерах типу Боуден.
- Не розчинний.
- Не рекомендується у використанні з продуктами харчування.
- Складність постобробки.
Купити TPU пластик для 3D принтера
Гнучкі пластики, до яких відноситься ТПУ, вимагають високої точності. Тому дуже важливо, щоб пластик був хорошої якості, а його нитки рівномірні по всій своїй довжині. Якщо діаметр нитки плаває, то друкувати будь-яким матеріалом стає набагато складніше, а гнучкими – особливо. У 3D4U ви можете купити пластик TPU від польського виробника Devil Design і гарантовано отримати кращу якість нитки з її точним діаметром 1.75 мм по всій довжині. Це спростить процес друку, і ви будете впевнені, що справа в налаштуваннях, а не в якості филамента. На вибір представлені котушки двох найбільш популярних кольорів: чорного і білого.
Ви можете придбати ТПУ в нашому магазині м. Одеса або оформити доставку у будь-яке місто України: Київ, Запоріжжя, Дніпро, Харків, Львів, Вінниця, Миколаїв та ін
Налаштування 3D принтера і поради щодо друку TPU пластиком
Зверніть увагу, що наведені рекомендації та налаштування можуть підійти не всім, т. к. друк TPU – ще більш індивідуальний і непередбачуваний процес, ніж друк інших, негнучких пластиків. Можете використовувати ці значення, як відправну точку в підборі індивідуальних ідеальних налаштувань.
- Температура сопла: 210-230°C.
- Рекомендована температура платформи: 20-80°C (підігрів не обов'язковий).
- Висота шару ≤ 50% від діаметра сопла.
- Швидкість друку: 20-45 мм/з (чим менше швидкість, тим краще результат).
- Точно відкалібруйте стіл.
- Перевірте щільність прилягання трубки, щоб звести до мінімуму різні щілини та отвори в екструдері, через які пластик може «втекти».
- Перед початком друку нанесіть на платформу клей для 3D друку для поліпшення адгезії першого шару та спрощеного зняття готових виробів.
- Приберіть ретракт або поставте мінімальний, інакше пластик буде застрягати.
- Обдув на перших шарах не вмикайте, можете його включити та поступово збільшувати (але обдув не обов'язковий).
Пакування і зберігання пластику TPU
Нитки ТПУ филамента поставляються в котушках по 1 кг для зручного використання. Котушки разом з осушувачами запаяні в герметичні вакуумні упаковки, щоб уникнути потрапляння вологи.
Після розпакування зберігайте філамент в сухому прохолодному місці з гелем-осушувачем.